Figyelem!
A megtekinteni kívánt tartalom inaktív.
Beszámoló a 13. ESSKA Kongresszusról (2008.05.21-24., Porto, Portugália)[2008.06.30.] - MAT - Hírkategória: Általános Az ESSKA 13. Kongresszusát 2008.05.21. és 05.24. között rendezték meg Portóban.
A 63 országból érkezett 1750 résztvevő közül Magyarországról 10 kolléga volt jelen, akik összesen 7 felkért előadás (Berkes I., Udvarhelyi I., Szabó I., Tállay A., Pavlik A.) és 5 üléselnökség révén képviselték országunkat.
Ezenkívül egy poszterünk szerepelt (The effect of pregnancy on the knee joint laxity and propriocepcion. Bányai T., Molnár G.B., Gera L., Nagy E., Tóth K.)
Sajnálatos ugyanakkor, hogy bejelentett előadásunk nem volt.
A tudományos program során 18 kurzus, 53 szimpózium és számos meghívott előadás mellett 240 bejelentett előadás hangzott el, emellett 540 poszter volt kiállítva.
Az ebédszünetekben pedig a cégek által szervezett workshop-okon mutatták be a technikai újdonságokat.
A meghívott előadások közül mind a térdízületet (Christopher Harner (USA): PCL Surgery: Foundations for decision making. What I have learned in 20 years.), mind a vállízületet (Gilles Walch (Franciaország): Anterior instability of the shoulder - open or arthroscopic?), mind az ínsérülések problematikáját (Michael Kjaer (Dánia): To operate or not to operate tendon injuries - What we can learn from basic science for treatment of tendinopathy.) érintő előadás is elhangzott.
A szekciók közül újdonság volt a ‘National Society Award papers’ szekció, amelyben minden érintett ország fiatal képviselője szerepelhetett a saját nemzeti társasága ajánlása alapján egy előadással. A kongresszus a sporttraumatológia minden területével foglalkozott, de kiemelkedett a 4 csatornás LCA-pótlással foglalkozó klinikai és biomechnikai előadások száma és számos cég mutatta be a technikához kifejlesztett új eszközeit, műszerkészletét is. Ugyanakkkor az is nyilvánvaló, hogy a technika alkalmazásával kapcsolatban még sok a megválaszolatlan kérdés: melyek az indikáció szempontjai, mi a furatok helyes elhelyezése, milyen célzók a legmegfelelőbbek, hogyan rögzítsük és feszítsük meg a graftot, és hogyan háritsuk el a technikai problémákat. Emellett nem történtek prospektív, randomizált vizsgálatok az eredmények értékelésére, illetve a közölt eredmények nem mutatnak szignifikánsan jobb értékeket a legtöbb esetben.
Ehhez kapcsolódik az LCA-pótlást követő sportba való visszatérés idejét, feltételeit elemző szekció, hiszen a sportból való kiesés ideje mellett szükséges csökkenteni az újrasérülések és a kialakuló hyalin károsodások kockázatát. Érdekes, hogy egy felmérés szerint a sebészek 10%-a 3 hónap után, 32% viszont több mint 9 hónap után engedi a sportolás folytatását. Mindenképpen fontos az izomerő és a hop teszt 90%-nál nagyobb mértékű visszanyerése, a levegőből való leérkezés begyakoroltatása és a sportág specifikus rehabilitáció elvégzése.
Szintén érdekes téma volt az ínsérülések, ártalmak, illetve a hyalin károsodások kezelésében az autolog conditioned plasma alkalmazása. A plasma különböző növekedési faktorokat (platelet-derived growth factors, insulin-like growth factor, epidermal growth factor, vascular endothelial growth factor) tartalmazva segíti az inak és a hyalinporc regenerációját, lényegesen rövidítve a sportolók számára a sérüléseket követően a sportba való visszatérés idejét. Itt is maradtak még kérdések, főleg az indikációt, a lehetséges mellékhatásokat és a doppingszabályokat illetően.
A meniscus sérülések ellátásáról szóló szekcióban (üléselnök: Dr. Halasi) domináltak a meniscus megtartás (refixáció főként varrattal), transzplantáció (első néhány hosszútávú eredmény) és pótlás (Collagen Meniscus Implant) előadásai. Volt azonban több diagnosztikáról szóló tanulmány is. Ezekben az MR, Arthro-MR és Arthro-CT szerepeltek, többször is hangsúlyozva, hogy nem elég pontosak (a térdsebészek jogos igényei szempontjából), nem minden esetben szükségesek, sőt drágák és gyakran feleslegesek (például a meniscus reruptura eldöntése). Ultrahang vizsgálatról nem történt említés.
Az ESSKA „Achilles-ín szakadás” munkacsoportja a kongresszus kezdetére készítette el összefoglaló kiadványát „Achilles tendon rupture – Current concepts” címmel. A hasznos kiadványt valamennyi ESSKA-tag ingyenesen kapta. A témában közismert Nicola Maffulli (Skócia) előadásában áttekintő közlemények eredményeire alapozva (de a kérdést nem lezárva) jelenleg inkább a minimál invazív varrattechnikákat ítélte előnyösebbnek, korai funkcionális utókezeléssel.
A Svédországból származó LCA-pótlás regiszter 2005 januárjától működik, hasonlóan a már ismert protézis regiszterekhez. Rögzitik a beteg, a sérülés és a műtét adatait, majd meghatározott szempontok szerint (Koos, KT-1000, Lachman, hop tesztek) a posztoperatív eredményeket is. 2006-ban Svédországben 3000 LCA-pótlás történt, a műtéti adatok több, mint 90%-a szerepel a regiszterben, míg a betegek az általuk kitöltött kérdőívet a műtét előtt 57%-ban, a műtét után 2 évvel pedig 42%-ban küldték vissza. Megfontolandó egy hasonló regiszter kidolgozása hazánkban is.
Végül a Kelet Európai Szimpóziumot emelném ki, ahol a patella instabilitás volt a téma. Színvonalas előadások hangzottak el (üléselnök: Dr. Berkes, Dr. Tállay), hosszas és jó vita alakult ki mind az akut esetek, mind a krónikus instabilitás kezelését illetően.
A Kongresszuson megtartott választásokon dr. Pavlik Attila lett a member’s at large új tagja, míg dr. Tállay Andrást választották a Kelet Európai Integrációs Bizottság alelnökévé.
A magas színvonalú és széles érdeklődéssel kísért kongresszus hasznos tapasztalatokkal szolgált és javasoljuk a sporttraumatológia és az artroszkópia iránt érdeklődő magyarországi kollégák számára a résztvételt a további ESSKA Kongresszusokon.
Dr. Pavlik Attila
Dr. Halasi Tamás